Fotovoltaické farmy v zemědělství: jaké výhody mohou farmám přinést?

Fotovoltaika je skvělou příležitostí pro energetickou nezávislost – nejen pro jednotlivce či firmy, ale i pro majitele farem. Mohou investovat do fotovoltaických instalací, aby dodávali energii do svých budov nebo zařízení, a také … zajistit další zisky, např. z pronájmu pozemků pro fotovoltaické farmy. Jak na to a může být tato varianta skutečně dlouhodobě zisková? Pojďme zkontrolovat!

FV farma – způsob, jak dosáhnout velkých zisků v zemědělství

Fotovoltaické farmy jsou u nás rok od roku populárnější – stále vznikají nové plochy, kde je umístěno velké množství fotovoltaických instalací a které umožňují zásobovat elektřinou mnoho soukromých objektů nebo firemních objektů. Jejich výstavba však vyžaduje velkou plochu pozemku , což může být pro mnoho investorů problém. Jak toho mohou majitelé farem využít k dosažení stálých zisků po mnoho let?

Nejlépe formou pronájmu pozemku, který vlastníte ! Hovoříme zde především o zemědělských pustinách ve vlastnictví farmy, např. těch, jejichž půdy mají nízkou produktivitu, a proto je jejich využití pro podnikání nemožné. Takové plochy však mohou být pro stavbu fotovoltaické farmy jako stvořené, což znamená, že jejich vlastník bude po podpisu příslušné smlouvy s investorem inkasovat nájemné za pronájem pozemku. Účinek? I několik desítek let příjmů z nájmu placeného majitelem FVE a tím i dalšího zdroje příjmů .

Ale to není všechno. Forma spolupráce s majitelem solární farmy může být založena nejen na pronájmu. Je možné např. založit obchodněprávní společnost, do které vkládá farmář a investor a následně si rozdělit úkoly při realizaci investice a dosažené zisky . V tomto případě se však vyplatí využít rady specialisty, např. Elektromasters, abyste se vyhnuli investičnímu riziku a měli jistotu, že dosažené zisky vykompenzují v budoucnu vzniklé ztráty vyplývající z vlastního příspěvku.

Jaký pozemek pro FV farmu?

Pokud si chcete pronajmout pozemek pro stavbu fotovoltaické farmy, farmář by se samozřejmě měl nejprve ujistit, zda je pro to vhodná oblast . Nejprve věnujte pozornost tomu, zda:

  • pozemek má dostatečně velkou výměru , aby umožnil výstavbu dostatečně velké FVE;
  • prostory jsou řádně osluněny , díky čemuž budou FV instalace na nich umístěné vyrábět energii s odpovídající účinností;
  • pozemek zajišťuje snadný přístup k potřebné infrastruktuře (problémem mohou být například svahy, stromy rostoucí v dané oblasti nebo budovy).

V praxi jsou nejlepší pozemky pro stavbu fotovoltaické farmy ty, které jsou odkryté na jih a nejsou zastíněny , například výše uvedenými stromy nebo budovami. Investoři také hledají velké plochy o rozloze minimálně 1,5–2 ha a ty, které poskytují přístup k elektrické síti. Díky ní bude možné prodávat elektřinu vyrobenou FV panely.

Máte-li pozemek, který si chcete pronajmout pro stavbu fotovoltaické farmy, můžete během několika desítek let sklízet nemalé zisky . Pro usnadnění vašeho úkolu kontaktujte naše specialisty, kteří posoudí vhodnost pozemku a pomohou vám najít klienta! Během celého procesu vám také poskytneme podporu a pomůžeme vám podepsat smlouvu za výhodných podmínek.

Fotovoltaika v zemědělství aneb šance na energetickou nezávislost

Majitelé farem mohou samozřejmě využít i potenciál fotovoltaických farem, čerpat z nich energii a investovat do vlastních FV panelů. Je to skvělé řešení, protože fotovoltaická instalace zajistí vaší farmě energetickou nezávislost . Nejen, že si budete moci vyrobit vlastní elektřinu, ale také budete moci rezignovat na služby externích dodavatelů a vyhnete se tak neustálému zdražování energií.

Ale to není všechno. Vlastní fotovoltaická instalace na farmě je investicí na několik desetiletí . Panely zůstávají funkční i po mnoha letech intenzivního používání a zajistí vaší farmě ekologický stav, což může mít významný dopad na vaši pověst a zisky . Bez ohledu na to, jaký podnik provozujete a kolik elektřiny potřebujete k dosažení svých cílů, může být FV instalace přizpůsobena vašim potřebám.

Pokud chcete investovat do vlastní fotovoltaiky a učinit svou farmu energeticky nezávislou, kontaktujte nás. Pomůžeme vám vybrat ta nejlepší řešení a nainstalovat je – jak na zemi, tak na střechu, podle vašich potřeb a možností. V Elektromasters již léta podporujeme zemědělství a pomáháme majitelům domácností při přechodu na obnovitelné zdroje energie!