Lidé si vzali nejvíce hypoték od poloviny loňska

Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 12,6 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 60 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování třetí měsíc za sebou klesla, a to z únorových 5,9 na 5,86 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Po šoku, který zasáhl celý svět a na domácí půdě zmrazil realitní i hypoteční trh, přichází podle finančního poradce společnosti 4fin Davida Krůty drobné oživení. To je patrné nejen na číslech, ale i na poptávce klientů. Toto oživení přisoudil dvěma hlavním důvodům, a to klesající nabídkové ceně nemovitostí a procitnutí kupujících, že se situace hned tak nevrátí na původní úroveň nízkých sazeb.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v březnu je nejnižší od října minulého roku, stále se však nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovala na obdobně vysokých hodnotách. Tyto sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.